Štěně po transplantaci

Dobrý den, jsem 6 měsíců po alogenní transplantaci kostní dřeně kvůli lymfomu, krevní hodnoty mám normální už několik měsíců nebo pouze lehce vybočující (nyní WBC přes 5, neutrofily se pohybují okolo 3).

Nyní jsem si koupil štěně, hlavně kvůli psychické stránce. Do teď jsem žil v domnění, že když je štěně “odčervené“, je zbavené všech parazitů. Teď jsem ovšem narazil na informaci, že odčervení zlikviduje pouze dospělé parazity a vajíčka, která jsou infekční i pro člověka, přežívají dále a odchází se psími výkaly. Štěně tedy představuje větší zdroj parazitů než dospělý pes. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké je riziko přenosu těchto parazitů (škrkavka psí atd.) na můj oslabený organismus a na rizika z tohoto přenosu vyplívající. Pochopitelně se snažím dodržovat hygienu, ale u štěněte, které nemá ještě zažité hygienické návyky, to úplně sterilně bohužel nejde. Štěňata navíc nelze každý den (dokonce ani jednou za pár dní) umývat.

Nedávno u mě také došlo k rozvoji lehké formy kožní GVHD, která se v současné době, kdy mám štěně, projevuje pouze trochu sušší kůží a beru 25 mg sandimunu denně. Je tedy v současné době, 6 měsíců po transplantaci, můj imunitní systém dostatečně silný na to, abych mohl mít štěně? (Je silnější než např. několikaročního dítěte?)

Samozřejmě jsem se ptal i svého ošetřujícího lékaře, kterému věřím, ale raději bych měl více názorů.

Děkuji


Odpověď:

Gratuluju k úspěšné transplantaci . Ve vašem současném stavu Vás ohrožují především virové a případně bakteriální infekce. Pokud budete dodržovat  pečlivě hygienická opatření, především mytí rukou, nemělo by vám soužití se štěňátkem ublížit a psychicky Vám naopak jistě prospěje.

PT

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.